Powtórny pochówek biskupa podlaskiego o. Beniamina Szymańskiego.

W jubileuszowym roku 200-lecia powstania diecezji siedleckiej 14 IV 2018 r. w kolegiacie janowskiej – dawnej katedrze biskupów łuckich i podlaskich – w obecności księży biskupów, licznie zgromadzonych kapłanów diecezji siedleckiej, naszych braci, którzy przyjechali z Białej Podlaskiej, Lublina, Warszawy i Serpelic w słoneczne, sobotnie południe odbyła się Msza św., podczas której dokonano uroczystego złożenia doczesnych szczątków Śp. Biskupa Beniamina Szymańskiego OFMCap oraz ziemi z grobu Biskupa Jana Marcelego Gutowskiego. Eucharystii pogrzebowej przewodniczył metropolita lubelski JE Ks. Abp Stanisław Budzik. Oprócz gospodarza diecezji siedleckiej JE Ks. Bpa Kazimierza Gurdy obecni byli także: Nasz współbrat JE o. Bp Antoni P. Dydycz OFMCap, ordynariusz radomski JE Ks. Bp Henryk Tomasik, który wygłosił kazanie oraz biskup pomocniczy siedlecki JE Ks. Bp Piotr Sawczuk.

W swoim słowie pasterz diecezji radomskiej mówił m.in. tak: Biskupie Janie Marceli. Dziękujemy Ci za stanięcie w obronie prawa Bożego, autonomii Kościoła, unitów oraz jedności wierzących. Twój pomnik na cmentarzu Łyczakowskim jest bardzo wymowny. Unosisz prawą dłoń w geście błogosławieństwa. Twoja dłoń zawiera jeszcze jeden ważny symbol. Twoje palce są ułożone w geście ślubowania. Przypominasz nam o potrzebie jedności Temu, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.

Biskupie Beniaminie, dziękujemy Ci za wielki trud pogłębiania życia religijnego w naszej diecezji, za troskę o to, aby kapłani i Lud Boży, także unici byli wierni jak św. Wiktor i męczennicy pierwszych wieków. Przyszedłeś do diecezji przynosząc ducha franciszkańskiego, którego symbolem są dwie skrzyżowane ręce: jedna obnażona to ręka Chrystusa, a druga przyodziana w habit to ręka św. Franciszka. Ten znak pojawiał się często w czasie Twojej posługi. Wyrażał ideę i cel duchowości franciszkańskiej – naśladowanie Chrystusa i upodobnienie się do Chrystusa, by nieść pokój i dobro. Jest to proces ciągły, który ma trwać przez całe życie złączone z Tym, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.

Na zakończenie liturgii głos zabrał wikariusz prowincjalny Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Warszawskiej o. Andrzej Baran OFMCap, który w imieniu wszystkich braci podziękował za zorganizowanie uroczystości pogrzebowej naszego współbrata biskupa Beniamina. O. Andrzej powiedział m.in., że o. Biskup Beniamin dla naszej zakonnej prowincji do dnia dzisiejszego jest punktem odniesienia – przez swoje reformy i gorliwość zakonną.

Po Mszy św. pogrzebowej biskupi w otoczenia kapłanów udali się do krypt, gdzie odmówiono modlitwy za zmarłych pasterzy.

Galerię zdjęć zobacz – TU. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *