Obchody 100-lecia śmierci Bł. Honorata Koźmińskiego w Sarnakach.

Jednym z patronów 2017 roku Sejm Rzeczpospolitej ogłosił pochodzącego z Podlasia, żyjącego w latach 1829 – 1916, kapucyna – bł. Honorata Koźmińskiego. Urodził się on w Białej Podlaskiej, jego rodzina pochodziła z Ostromęczyna i Chłopkowa, miała również związki z Sarnakami. Jego dziedzictwo widoczne jest w działalności zakonów żeńskich i męskich w Horoszkach i Serpelicach. Te bliskie związki z terenami Podlasia spowodowały, że w Zespole Szkół w Sarnakach podjęto decyzję o szczególnym uczczeniu pamięci O. Honorata oraz przybliżeniu jego osoby i działalności.
Sarnaccy uczniowie wzięli udział w konkursach przybliżających postać patrona roku 2017. Dla gimnazjalistów były to: organizowany przez nauczycieli historii konkurs wiedzy o bł. Honoracie (1. miejsce – Paulina Golwiej, 2. miejsce Katarzyna Jodłowska, 3. miejsce Julia Klimiuk) i konkurs recytatorski „Sacrum w poezji” przygotowany przez polonistkę Irenę Paździor (1. miejsce zajęła Aleksandra Iwaniuk, 2. miejsce Julia Klimiuk, 3. Paulina Filianowicz). Uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w konkursie plastycznym, zorganizowanym przez Annę Wawryniuk (w kategorii klas IV-VI 1. miejsce zajęła Oliwia Golwiej, 2. Monika Lutkiewicz, 3. Dominika Androsiuk, w kategorii uczniów klas I-III 1. miejsce zajął Paweł Walczuk, 2. Aleksandra Bartoszuk, 3. Julia Stachowicz). Wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a także nagrody ufundowane przez sklepik szkolny i Warszawską Prowincję Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.
12 czerwca 2017 r. odbyło się spotkanie z Jego Ekscelencją Biskupem Antonim Pacyfikiem Dydyczem, pochodzącym z Serpelic zakonnikiem Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, autorem biografii bł. Honorata, a także uczestnikiem procesu beatyfikacyjnego. Dostojnego gościa przywitała kwiatami dyrektor Barbara Michoń, wicedyrektor Agata Wasilewska, wójt Gminy Sarnaki Andrzej Lipka oraz delegacja uczniów. Z okazji przypadających następnego dnia imienin prelegenta, uczniowie odśpiewali huczne „Sto lat”. Po tym miłym akcencie zgromadzeni usłyszeli barwną opowieść o losach Honorata, jego zasługach dla przetrwania polskości w czasach zaborów, owocach jego działalności – 16 zgromadzeniach istniejących do dziś, a także anegdoty dotyczące procesu beatyfikacyjnego związane z prelegentem i Papieżem Janem Pawłem II. Na zakończenie społeczność szkolna zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z JE Biskupem Antonim Dydyczem na tle budynku szkoły.
Dzięki działaniom szkoły świadomość zasług bł. Honorata Koźmińskiego – patrona 2017 roku, rodaka z Podlasia, stała się powszechna wśród uczniów. Tekst: Rafał Dydycz. Foto: TU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *